ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ କଣ ? ଏହା କିପରି କାମ କରେ ? କୋରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

0

ଯେଉଁ ବେଗରେ ଏହି କରୋନା ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଗତି ବଢୁଛି, ତାଲା ବନ୍ଦ ବଢ଼ାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ୱାଗତ ଯୋଗ୍ୟ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀ ଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ଆପ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

 ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ କ’ଣ?

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେହେତୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛି | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ | ତେଣୁ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ପରି ଆପ୍ ହେଉଛି ଏକ ଅଭିନବ ସମାଧାନ ଯାହା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପରି ଧାରଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଏହି ଆପ୍ କିପରି କାମ କରେ?

ଏହି ପ୍ରୟୋଗ, ଯାହା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟ୍ରାକର୍, କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରାକିଂ ଉପରେ ଆଧାର କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଭାଇରସ୍ ‘ହଟସ୍ପଟ୍’ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହି ଉପାୟରେ, ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରସାରଣକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରିବ।ଜିଓଟ୍ୟାଗିଂ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ହଟସ୍ପଟ୍ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିପାରିବ |

 ଆଉ କ’ଣ କରିବା?

ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ନିଜକୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ହାତ ସଫା କରନ୍ତୁ, ଘରର ପୃଷ୍ଠକୁ ପରିଷ୍କାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘର ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେହି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଛୋଟ ପିଲା, ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.